Magazín

Poznejte přepracování zavčasu. Předejdete nejen syndromu vyhoření

Written by Jan Neckář

Práce je pro mnoho lidí tím hlavním zdrojem potěšení. Lidé ji dnes mají na prvním místě svého žebříčku priorit a přes to zkrátka nejede vlak. Bohužel mnozí lidé to s prací přeženou. Zatímco z některých se stanou workoholici, jiní se budou dlouhé měsíce potýkat se syndromem vyhoření, které následuje ihned poté, co začnou dlouhodobě pracovat více, než by měli. Proto je dobré zavčasu rozpoznat, kdy to s prací přeháníte.

Obsah

Když vás vytočí i naprostá maličkost

Naštěstí existuje několik věrohodných příznaků toho, že to s prací zkrátka přeháníte. Mluvíme o pomyslných alarmech, které rozhodně není dobré brát na lehkou váhu.

Prvně stojí za zmínku to, že vás vytočí i naprostá maličkost. To je jasný znak přepracovanosti. Jste dlouhodobě a nepřiměřeně podráždění, reagujete na cokoliv velice výrazně až přehnaně. Jindy možná klidové situace zvládáte s pořádnou dávkou řevu. V takové chvíli je třeba zpozornit.

Vyhýbáte se lidem

Dalším ze symptomů přepracovanosti je, že nejste společenští. I když vás přátelé lanaří k tomu, abyste s nimi šli na procházku, nechce se vám. Máte pocit, že máte hromadu jiných věcí na práci. Nemáte náladu se s nikým bavit, vaše myšlenky jsou někde úplně jinde. Raději jste sami se sebou, případně s prací, které máte víc než dost.

Nedokážete se soustředit

K dalším varovným signálům patří, že se nedokážete soustředit. Snažíte se udělat všechno najednou, ale po chvíli zjistíte, že takto nelze fungovat – že věci najednou zkrátka dělat nelze. Pociťujete neustálý tlak, máte příliš mnoho úkolů a máte obavy z toho, že vše, co máte napsané na TO-DO listu zkrátka neuděláte. Tento pocit vás však brzy může přivést do fáze vyhoření, ze které se posléze dostáváte ven jenom stěží.

Další příznaky toho, že to s prací přeháníte

  • Nemáte z ničeho dobrý pocit
  • Necítíte se fyzicky dobře
  • Špatně spíte

About the author

Jan Neckář