Magazín

Kvalitní tribulus terrestris: Je původ důležitý?

Written by Jan Neckář

Říká se, že nejkvalitnější tribulus terrestris pochází z Bulharska. Má ale opravdu původ takový vliv na kvalitu? Na to se podíváme v tomto článku.

Tribulus terrestris nabízí celou řadu výhod. A to nejen pro muže a sportovce. Pořídit si ale takový, který svých účinků využije na maximum, může být poměrně obtížné. Jakou roli v tom hraje původ?

Je původ důležitý?

Pojďme hledat odpověď na tuto otázku s pomocí základní logiky. Je jen málo rostlin, které vypěstujete všude na Zemi. Většina z nich totiž potřebuje optimální prostředí, kde může nerušeně růst a vyvinout se. Mezi takové rostliny patří i kotvičník zemní. Tedy alespoň částečně.

On totiž ve skutečnosti není tak náročný. Dokážete ho vypěstovat i u vás doma. Což ostatně dává smysl, protože původní tribulus byl do Evropy přivezen z Asie. A i když jsou naše klimatické podmínky v lecčems podobné s některými částmi Asie, rozhodně se nejedná o identická místa. To je na druhou stranu paradoxní, protože nejlépe se kotvičníku daří v bulharských horách.

Na co si dát pozor?

Abychom se ale vrátili k otázce – jakou roli tedy hraje původ suroviny? Velikou. V některých oblastech totiž tribulus terrestris nedostane takové podmínky k růstu, které by mu dovolily vyprodukovat všechny potřebné látky. U tribulusu jsou to především saponíny a protodioscíny. Nejvyšší obsah těchto látek najdete především v bulharském tribulusu.

Jestliže si tedy kotvičník zemní budete chtít pořídit jako svůj další doplněk stravy, dávejte si pozor především na obsah aktivních látek. Někteří výrobci vás totiž mohou tahat za nos a prodávat vám tribulus vypěstovaný v Bulharsku, ovšem s mnohem nižším množstvím aktivních látek. Pozor si na to dávejte především u tablet a u tinktur, kde je poměrně snadné zákazníka podvrhnout. Kupujte si tedy jen takové výrobky, které obsah saponínů nebo protodioscínů uvádějí. U kapslí si zase hlídejte obsah samotného tribulusu na jednu kapsli. Jestliže na tyto rady nezapomenete, neměli byste se při výběru spálit.

About the author

Jan Neckář