Magazín

Komfort na cestách: jak ho pro miminko ještě vylepšit?

Written by Jan Neckář

Hluboký kočárek se stane vaším nepostradatelným cestovním parťákem v prvním měsících života vašeho děťátka. Záruka naprostého pohodlí pro miminko je základem pro radostné vycházky, ze kterých bez obav můžete udělat svůj společný každodenní rituál. Čerstvý vzduch, sluníčko a změna prostředí totiž prospěje vám oběma. Přinášíme vám několik užitečných rad a triků, která vám pomohou vytvořit pro miminko v kočárku co nejpříjemnější podmínky pro odpočinek.

Obsah

Maximální pohodlí a bezpečí pro novorozence? Jedině v hlubokém kočárku!

Tento konstrukční model jako jediný umožňuje miminko uložit do úplné horizontální polohy, která je pro něj tou nejoptimálnější. V prvních šesti měsících páteř ještě není zcela vyvinutá; miminko by se v sedu nedokázalo samo udržet a docházelo by k nebezpečnému tlaku na plíce. Navíc, vzhledem k tak intenzivnímu růstu, miminko prospí až 20 hodin denně. Pro zdřímnutí je právě tato pozice tou nejpříjemnější.

Shrnutí vlastností:

  • věková kategorie: 0-6 měsíců
  • poloha zády ke směru jízdy umožňuje mít dítě neustále pod dohledem (lze ale i otočit)
  • výhody: umožňuje správnou anatomickou podporu těla dítěte, modely 2v1 a 3v1 je možné přeměnit na sportovní korbičku, jakmile dítě vyroste
  • nevýhody: pro svou robustnost si mohou kočárky vyžádat velký úložný prostor. Proto se při výběru zaměřte také na jejich skladnost

Jak v korbičce vykouzlit co nejlepší prostředí pro nerušený odpočinek?

Aby dítě bylo v kočárku klidné, musí být dostatečně v teple a cítit se bezpečně. Toho můžete docílit s pomocí těchto jednoduchých triků.

1. Přidejte oblíbenou přikrývku a plenku

Když do kočárku dítě uložíte v jeho milované a dobře známé dečce, popřípadě fusaku, nejenže ho zahřeje, ale také ho přirozeně uklidní a dodá pocit známosti. Mnoho miminek má své měkkoučké favority s oblíbenou texturou, kterou si drží, a kterou se třou, aby se sama zklidnila. Tu samou službu udělá látková plenka, nebo jakýkoliv jiný kousek látky, o kterém víte, že ho vaše malé zkrátka miluje.

Malý tip: Štítky na plenkách a dekách neodstraňujte. Řada dětí se jich ráda drží svými drobnými prstíčky nebo si s nimi hraje. Kromě toho, že je štítky zabaví, také napomohou s rozvojem jemné motoriky.

2. Pořiďte si vložku do kočárku

Pokud vložka do kočárku není součástí jeho příslušenství, doporučujeme ji dokoupit. Proč? Kromě toho, že pomáhají cestovní prostředek ochránit před znečištěním a opotřebením, zajišťují malému pohodlnou jízdu zejména na nerovném terénu. I v případě vložek sáhněte po přírodních materiálech – ty jsou hypoalergenní, vynikají dobrými termostatickými vlastnostmi a prodyšností. K dispozici jsou v různých barvách, tvarech, texturách.

3. Chtějte polstrované popruhy

Mnoho kočárků je již polstrovanými kšíry nebo odnímatelnými vycpanými potahy popruhů vybavena. Pokud to ale není váš případ, myslíme si, že jsou dobrou investicí navíc. Pokožka novorozenců je je velmi citlivá, proto by jí kontakt s popruhy přes ramena mohl zanechat bolavou, svědivou a podrážděnou. Vždy se proto ujistěte, že jsou ramenní popruhy nastaveny tak, aby se pokožka vašeho dítěte nedotýkala holého popruhu. Tento doplněk následně plně oceníte, až dítě odroste hluboké korbičce a přejdete k používání sportovnějšího kočárku.

4. Slunečník mějte vždy při sobě

Zejména v teplých letních dnech, kdy nechcete stříšku kočárku nechávat úplně zataženou kvůli odvětrávání, je slunečník téměř nezbytným doplňkem. Jednoduše ho připevníte ke konstrukci kočárku a s pomocí nastavitelných kloubů upravíte tak, aby korbička byla zcela odstíněná. Dítě zůstane uchráněno před agresivním UV zářením a při tom se nebude přehřívat. Čerstvý vzduch, stín, příjemná teplota a svěží pocit jsou pro kvalitní spánek velmi důležité.

Proměňte hluboký kočárek v měkkoučké království, kde se vaše malé bude cítit útulně a kde bude moci s klidem usínat. Sami vidíte, že toho docílíte s pomocí několika mála praktických doplňků!

Máte další tipy? Napište nám je!

About the author

Jan Neckář