Magazín

Význam antigenních testů je zbytečně podceňovaný

Written by Jan Neckář

Mnozí lidé dnes berou preventivní testování na koronavirus jako zbytečnou záležitost, která je pouze otravuje. Proto nepochybně vítají rozhodnutí z posledních dní, kdy už nebudou pravidelné testy vyžadovány v zaměstnání a při mnoha jiných příležitostech. Převládne spíše dobrovolnost. Přesto je vhodné si alespoň čas od času provést test, a to klidně z domova. Pořídit se k tomu dají domácí antigenní testy.

Jak fungují moderní antigenní samotesty?

Ve vybraných obchodech, zejména v lékárnách, dnes máte na výběr hned z několika variant testovacích sad. Základní antigenní testy pro domácí použití jsou velmi jednoduché a jejich vyhodnocení zvládne opravdu každý. Obvykle stačí jen vybalit celou sadu, v níž najdete krátkou tyčinku. Tu si vložíte do přední části nosu a důkladně celou oblast vytřete. Následně tyčinku vložíte do testovací kazety a vyčkáte doporučenou dobu, než se zobrazí výsledek. Běžně se doba vyhodnocování testu pohybuje od 10 do 30 minut v závislosti na tom, o jakou značku a model antigenního testu se jedná.

Cena není překážkou

Použijete-li antigenní testy do domácích podmínek, nemůžete počítat s jejich stoprocentní přesností. Přesto jde však o dobrý podpůrný ukazatel, zda nejste zrovna nakaženi. Antigenní testy je vhodné si provádět alespoň dvakrát týdně svépomocí. Rozhodně vás to nijak finančně nezruinuje, vždyť nejlevnější antigenní testy vyjdou na pár korun denně. Častá výmluva lidí, že nemají peníze na to, aby si kromě ochranných respirátorů pořizovali ještě třeba právě antigenní testy, je tedy zcela neoprávněná.

Kvalitní antigenní testy určené pro domácí použití zakoupíte například v DIA lékárně, respektive v jejím internetovém obchodu. Nemusíte tedy pro ně nikam chodit, dají se objednat online, přičemž k vám domů dorazí během pár dní.

About the author

Jan Neckář