Homeopatie

Homeopatie

Stále populárnější homeopatie

HomeopatieHomeopatie představuje v současné době ve světě nejrozšířenější obor alternativní medicíny. Má dvě stě let starou historii, která začala objevy německého lékaře Samuela Hahnemanna (1755–1843). Moderní homeopatii popsal v knize Organon der rationellen Heilkunde (Prostředek racionální léčby), která vyšla roku 1810 v Lipsku.

Jak homeopatie funguje

Homeopatie zjednodušeně řečeno pracuje na principu léčby „podobného podobným“. Používá různé přírodní látky, rostliny, minerály a živočišné produkty ve velmi zředěném stavu. Tyto látky u zdravého člověka vyvolávají příznaky podobné těm, jaké má léčená choroba. U nemocného člověka princip podobného nemoc zastaví. Například při průjmu dáváte homeopatický lék, který u zdravých lidí průjem by vyvolal, ale u nemocných lidí s průjmy ten průjem tím lékem právě zastaví (například Rulík zlomocný (Atropa belladona) obsahuje alkaloidy atropin a hyoscyamin, a v nehomeopatických dávkách způsobuje otravu s agitovaností centrální nerové soustavy, horečkou, zrychlenou srdeční činností, pocením a zčervenáním. Přitom homeopatikum Belladona můžeme užít k léčení symptomů podobným těm, které se vyskytly při otravě rulíkem – tedy například při horečnatém onemocnění s agitovaností, neklidem, zčervenáním v obličeji).

Homeopatika pozitivně působí na celý organismus a ten zaktivuje léčivé schopnosti. Tělo a mysl člověka pomocí homeopatik získá schopnost odstranit a vyléčit i chronické nemoci (např. alergie, artrózu, ekzémy nebo nespavost).

V Evropě i v Americe v homeopatii určují vhodný lék na základě odborné analýzy případu homeopatika i léčitelé, absolventi homeopatických kurzů, a také specializovaní lékaři.Ve zjednodušené podobě může být homeopatie praktikována i jako domácí léčba nebo samoléčba podle příruček.

Homeopatie dnes není jednotnou teorií, ale má mnoho směrů a škol. Klasická anglo-americká homeopatie navazuje na Hahnemanna, francouzská homeopatie se přiblížila konvenční medicíně, setkat se můžete i s německou, rakouskou i indickou homeopatií. V České republice je v různých organizacích pro homeopatii zastoupeno několik směrů.

Kritika homeopatie

Homeopatie patří k velice kontroverzním tématům mezi odborníky i laiky. Český spolek Sisyfoszastánce homeopatie často nominuje na cenu Bludný balvan. Považuje všechny účinky homeopatických preparátů jen za placebo efekt. Česká lékařská společnost JEP se od homeopatie jako celku v roce 2005 stanoviskem svého předsedy distancovala. Jenže pak tu jsou výzkumy, kdy homeopatika pomohla zvířatům nebo malým dětem u kterých lze placebo efekt vyloučit. Navíc u nás stoupá počet prodaných homeopatických přípravků.

About the author

Makawiel