Bylinná léčba

Gemmoterapie – medicína pupenů

Jednou z moderních léčebných metod je medicína pupenů (kapky z výtažků pupenů stromů, keřů nebo rostlin). Pupeny představují zárodečnou tkáň rostlin, ve které je obsaženo to nejcennější, co má rostlina pro svůj další růst (především minerály, vitaminy a enzymy). Aktivní látky v pupenech jsou velmi účinné i při malém množství.

V roce 1952 jako první připravil výtažek z pupenů břízy belgický lékař Paul Henry a původně ji nazval blastoterapií (léčení zárodečnými látkami). Henry po vyzkoušení výtažků z pupenů zjistil, že jejich účinky jsou příliš silné a tinkturu homeopaticky naředil. Spojil tak klasické a homeopatické působení obsahových látek rostlin. Gemmoterapeutika jsou proto uváděna jako léčiva obsahující ještě vysoké množství účinných látek a současně už i homeopatickou léčivou informaci.

U nás se o rozšíření gemmoterapie zasloužil především Josef A. Zentrich a Jiří Janča. Přípravky z pupenů jsou u nás bez problémů k dostání.

Detoxikace je základ

Na začátku každé léčebné kůry se doporučuje nejprve organismus očistit od toxických látek (detoxikovat). K tomuto účelu se nejčastěji používá tinktura z březových pupenů (nebo z dubu či buku), která má všeobecně očistný účinek na celý organismus. Poté následuje léčebná kůra podle druhu nemoci.

About the author

Makawiel