Magazín

Kvalitní spánek je klíčový pro zdravý životní styl

Written by Jan Neckář

Životní styly se různí v závislosti na tom, jaké má daná osoba koníčky či jaký typ zaměstnání vykonává. V dnešní době má velké množství lidí sedavou práci bez přítomnosti většího množství pohybu. To může být občas problematické a mít negativní dopad na celkové fyzické i psychické zdraví člověka. K dosažení všeobecné pohody je ale občas potřeba jen naplnění nezbytně nutných lidských potřeb, jako je kvalitní strava, přirozený pohyb nebo kvalitní spánek. Ten ale bývá často podceňován.

Spánek je důležitější, než si myslíte

To, že je pravidelný spánkový režim klíčový pro udržení pozitivního přístupu k životu a vnitřního klidu, není žádná novinka. Existují ale i další tipy, díky kterým dosáhnete té nejlepší spánkové kvality.

  1. Vytvořte si rozvrh: Choďte do postele v konkrétní časy, nebo se o to alespoň snažte. To samé provádějte i při vstávání – mějte budíky vždy nastavené na stejnou hodinu.
  2. Rituály: Zkuste si každý večer dopřát něco, u čeho se zrelaxujete. Vhodná může být horká sprcha, meditace, četba knihy nebo poslech pomalé hudby. Tím své tělo připravíte na noční klidový režim.
  3. Omezení elektroniky: Mezi zařízení, která vás mohou před ulehnutím do postele rozptýlit a narušit tak spánkovou kvalitu, patří rozhodně ta elektronická. Počítače, smartphony nebo například PULZE tedy nechte raději na další den.
  4. Lehké večeře: Vyvarujte se těžkého jídla a pití. Ty totiž mohou zapříčinit  nepohodlí a značně znepříjemnit proces usínání. To je ještě pravděpodobnější, pokud trpíte na zažívací potíže. Jezte tedy raději lehkou a vyváženou stravu, například saláty nebo ryby s kvalitními přílohami.
  5. Pravidelný pohyb: Sportujte nejlépe každý den. Navíc i malá aktivita, jako je chůze, se rozhodně počítá. Nejedná se tedy o nic nedosažitelného, ani pokud nejste zrovna příznivci sportů. Dbejte ale na to, abyste fyzicky náročné aktivity nevykonávali bezprostředně před tím, než půjdete spát.

Babské rady nad zlato

Přírodní možnosti našich babiček nikdy nebyly na škodu. Ba naopak, pokud chcete příjemné usínání podpořit, nebojte se vyzkoušet i všemožné bylinky a čaje. Mezi bylinky, které jsou pro své pozitivní účinky známé, patří například meduňka a levandule lékařská, kozlík lékařský nebo chmel otáčivý.

Autor: Elena Gotfried

About the author

Jan Neckář

Leave a Comment