Magazín

Se zlatem inflaci navzdory

Written by Jan Neckář

Bojíte se inflace? Toho, že ceny nezbytných energií, pohonných hmot a předmětů denní potřeby dosáhnou takových hodnot, které zkrátka budou nad vaše finanční možnosti? Nebo máte strach, že vás o část úspor připraví inflace? Máme pro vás řešení! Je jím zlato.

Konkrétně investiční zlato. Dobře odolávající inflaci a oproštěné od DPH. Je to právě obzvláště v dlouhodobém horizontu stálá cena zlata, která k tomuto drahému kovu přivádí stále větší počet investorů. Malých i velkých.

Obsah

Zlato pro drobné i velké střadatele

Zatímco ti menší investují do zlatých mincí a dukátů, ti větší se zajímají o zlaté slitky. Ty ovšem čeští prodejci nabízejí v různých cenových relacích. Rozdíly mezi nimi v některých případech převyšují i deset procent.

Omezená nabídka trhu

To mimo jiné má za následek i omezenou nabídku trhu. Žádná česká mincovna totiž zlaté cihličky nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček však nepatří ani žádná slovenská mincovna. Na českém trhu tak najdete zlaté slitky z produkce švýcarských rafinerií. Bohužel však za různé ceny. Výjimkou není, když se ceny nejlevnějších a nejdražších odlišují i o více než deset procent

Platíte za zlato víc, než musíte? Zbytečně!

Češi tak za zlato mnohdy platí více než Němci a Rakušané. Naprosto zbytečně, jak upozorňuje Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. K tomuto navýšení totiž dle renomovaného odborníka na zlato neexistují racionální důvody. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu.“ Tak tomu však není.

Srovnávejte nabídky jednotlivých prodejců

Sledovat cenu zlata na komoditní burze proto nestačí. Srovnávejte i ceny prodejců a nakupujte u takových, kteří jsou levní a na trhu působí již několik let. To se přitom oplatí i při nákupu menších slitků.

About the author

Jan Neckář