Magazín

Léčivé účinky medvědího česneku

Česnek medvědí, latinsky allium ursinum, je výborný na jarní kúru, k očišťování organismu i k celoročnímu použití pro zvýšení imunity i celkového zdraví.

Česnek medvědí patří k prvým poslům jara, ale můžete si jej dopřát i během roku. Čerstvě zelené, kopinaté a lesklé listy se tak trochu podobají listům konvalinky. Hladký stonek je vysoký až 30 cm a je ukončen koulí bílých květů. Jeho silnou česnekovou vůni zcela jistě ucítíte a nemůžete se splést. Medvědí česnek očistí žaludek, střeva i krev. Má všechny vlastnosti našeho česneku, je ale mnohem léčivější. Proto je vhodný pro jarní omlazovací kúry, kúry na odstranění škodlivých látek z našeho těla a dokáže pozitivně ovlivnit i chronické choroby kůže. Usušené listy ztrácejí své účinky. Díky společnostem, které se zabývají čerstvými surovinami, si však můžete celoročně zajistit i čerstvé bylinky.

Česnek medvědí a jeho použití

Drobně nakrájené listy se dávají na chléb s máslem jako pažitka. Jemně posekané se používají jako koření do polévky, na brambory, do polévek, omáček, salátů a masových pokrmů. Listy se dají připravit i jako špenát nebo salát. Používá se v menším množství, protože má štiplavou chuť. Pokud z listů tedy připravujete třeba špenát, smíchejte jej třeba s kopřivou. Česnek medvědí se dá využít i jako pesto pasta. Ke konzumaci slouží i tinktura z česneku medvědího nebo víno.

Česnek medvědí a jeho účinky

Česnek medvědí má velmi dobré účinky na náš žaludek a střeva. Je vhodný zejména při akutních a chronických průjmech, často provázených plynatostí a kolikami. Překvapivě ale zabírá i při zácpách, které provázejí vnitřní křeče střev, nebo při dalších chorobách střev. Na trávicí systém má velmi pozitivní vliv. Zlepšuje výkonnost střev u starších lidí a velkých jedlíků, když mají střeva lenivá nebo přecpaná. Ulevuje i od žaludkem vyvolaných poruch činnosti srdce, nespavosti, u obtíží způsobených zvápenatěním cév nebo u vysokého krevního tlaku. Mírní závratě, pocit tlaku v hlavě i úzkosti.  Pokud chcete začít s konzumací medvědího česneku co nejdříve, kontaktujte Gastrofresh. Můžete mít čerstvé byliny, houby i ovoce a zeleninu po celý rok.

 

 

About the author

Jan Neckář