Kineziologie

Kineziologie – nauka o mechanice pohybového ústrojí

Kineziologie je alternativní metoda, která na základě svalového testu (z řeckého „kinesis“, což znamená pohyb) a pomocí dalších technik odstraňuje negativní bloky (programy), a tím pomáhá odstranit fyzické i psychické problémy.

Základy metody kineziologie vypracoval v 60. letech 20. století chiropraktitk Goodheard v USA. Podle něj se při stresu v těle projeví pokles svalového napětí, zkrátka celé tělo ochabne. Zmapoval vztah mezi šestnácti různými tlakovými body na lebce, nad prsní kostí a za kolenem a všemi hlavními svalovými skupinami. Na základě toho usoudil, že v těle existují určité energetické kanály, díky nimž existuje vztah mezi tlakovými body, svaly a jednotlivými orgány. Tyto energetické dráhy, meridiány, jsou známy a využívány také v akupunktuře nebo akupresuře (více o akupunktuře). Díky tomu tomuto poznatku vypracoval Goodheard jednoduchý svalový test. V 70. letech na Goodhearda navázal John Thie v knize Touch for Healt (Dotyk pro zdraví). V 80. létech trojice Gordon Stokes, Daniel Whiteside a Candance Callaway (odbornice na mezilidské vztahy, metafyziku, parapsychologii a genetiku chování) vytvořila systém Three in One Concepts (Tři v jednom) metodu One Brain (Jednotného mozku).

Kineziologie se inspirovala v tradiční čínské medicíně – věří, že nerovnováha v organismu a negativní emoce podporují vznik nemocí (stres se v tělě ukládá).

Jak kineziologie funguje

Terapeut kineziologie se napřed vyptá na problém klienta a poté na základě svalového testu (na zápěstí klienta) zjišťuje příčinu potíží a také kdy vznikla. Podle kineziologie mozek funguje jako počítač a pamatuje si všechny události, které člověk prožil. Traumatický či stresující zážitek může vytvořit negativní program (například: v dětství učitelka dítěti na základní škole řekne, že neumí zpívat a má raději nechat zpívat ty, co to umá, dítě tomu uvěří a celý život se bojí zpívat před ostatními, nebo mnoho lidí se bojí promluvit před ostatními a projevit se, protože celé dětství poslouchali, že na sebe nemají upozorňovat a že jejich názory stejně nikoho nezajímají).

Téměř ve všech případech je příčinou traumatický zážitek nebo stres. A právě strach či bolest se podepíší na vzniku problému („raději budu mlčet, aby mě všichni měli rádi, moje názory stejně nikoho nezajímají“). Tyto problémy (programy v mozku) pak člověk může mít celý život. Kineziologie pomáhá tyto programy zrušit a nahradit je pozitivními (např „je v pořádku projevit svůj názor“). Často se původ potíží najde v dětsví, při porodu a dokonce i v prenatálním období.

Využití kineziologie

Pomocí kineziologie lze odstranit různé psychické bloky a strachy (například tréma), chronické nemoci jako jsou alergie, astma, bolesti hlavy, ale také vady řeči, potíže s učením, s přejídáním, kouřením, anorexií, poruchy spánku, a další. Dobrých výsledků dosahuje kineziologie při práci s dislektiky a disgrafiky, ale také s hyperaktivními či naopak ustrašenými dětmi.

About the author

Makawiel