Magazín

A kde si svou oblíbenou kávu kupujete vy?

Máte rádi dobrou kávu? Většina lidí z mého okolí tvrdí, že ano. A v jaké formě? Dáte si raději klasické espresso, cappuccino, flat white, nebo café laté?

Bez kávy si spousta lidí nedokáže představit začátek dne. I to je důvod, proč v domácnostech přibývají poloautomatické, kapslové a automatické kávovary. Spousta lidí si ale kafíčko připravuje v klasické moka konvičce. Nejde však jen o samotný způsob připravování kávy, nýbrž o samotnou surovinu.

Káva ve světě

Nejvíce kávy k překvapení mnohých vypijí severské země. Připravují ji hlavně různými filtrovanými metodami (oblíbený je french press). V Německu a Spojených státech Amerických nedají dopustit na překapávanou kávu (v USA vám obsluha neustále dolévá do tzv. nekonečného šálku) a v Itálii pijí hlavně silné espresso. V Asii kávové specialisty najdete v Japonsku. Kávu na různé způsoby (například ve vakuum potech) připravují ve speciálních barech. Naše kávová kultura je zřejmě pod italským vlivem, i když přibývá kaváren, v nichž si můžete objednat původem australské flat white. A espresso už přestává být velkým šálkem plným až po okraj.

Náročnější zákazníků přibývá

Dobrou zprávou pro milovníky kávy je fakt, že kávová kultura u nás zkrátka jde nahoru. Přibývá kaváren, v nichž kde je možné pochutnat si na skvělé kávě, a přibývá i náročnějších klientů, kteří se nespokojí s granulovanou kávou ze supermarketu a vyžadují kvalitní, mnohdy přímo čerstvě praženou Arabiku. Pro tu chodí do specializovaných prodejen, nebo ještě lépe do pražíren. Dokonce vzrůstá obliba těch internetových (například Káva Monro), kde si čerstvě upraženou kávu pořídíte online.

Nejluxusnější káva na světě

A jakou kávu zvolit? Odpověď na tuto otázku není zrovna jednoduchá. V nabídce online pražírny Káva Monro totiž najdete kávy z 37 zemí. Je libo luxusní zrnková káva z Jamajky, Brazílie, Columbie či Hondurasu? Máte ji mít. Nejluxusnější kávu na světě – jamajskou, hořkosladkou honduraskou nebo třeba po nugátu vonící jávskou. A pokud vám zachutná, budete si ji moci předplatit. Pak nebude hrozit, že by vám jednoho rána došla.

About the author

Jan Neckář