Detoxikace

Očista organismu – detoxikace

Pojem detoxikace organismu (nebo očista organizmu) se začíná stále častěji objevovat i v našich končinách a spousta lidí si „ordinuje“ různé očistné kůry, diety, půsty a podobně. Proč je vhodné detoxikovat?

Pokud se člověk cítí dlouhodobě unavený, má problémy s trávením, kožní problémy, ale třeba také rozhozenou hormonální rovnováhu, a mnoho dalších potíží, na vině může být zanesení organismu toxiny (plísně, bakterie, viry, těžké kovy,…). Pokud je některý orgán zanesený, přetěžovaný nebo naopak oslabený, vzniká v organismu nerovnováha. Například pokud člověk dlouhodobě přetěžuje játra, mohou se objevit otoky a špatné trávení, zanesené ledviny se zase projevují tmavě zbarvenou zapáchající močí. Špatně fungující, přetěžovaný lymfatický systém se může projevit častými onemocněními jako jsou nemoci dýchacích cest a také celulitidou.

Očista zevnitř

Tak jako své tělo omýváme od nečistot a potu, stejně tak je čas od času dobré si vyčistit také vnitřek organismu, především játra, ledviny, posílit slezinu a rozproudit lymfatický systém. Pokud je organismus zanesený, na vině je nevhodná strava (smažená jídla, polotovary, příliš mnoho cukru, soli, mouky,…), alkohol, kouření, spousta chemie v potravinách, nedostatek pohybu na čerstvém vzduchu, špatné fungování lymfatického systému, užívání léků (např. antibiotika) apod.

Většina odborníků z různých směrů alternativní medicíny ještě před tím, než vám doporučí bylinky či jiné léčebné prostředky na konkrétní problém, nejspíš navrhne detoxikaci. Aby tělo lépe přijímalo vitaminy, minerály a především fungovalo tak, jak má. Detoxikovat se dá mnoha způsoby a každý obor alternativní medicíny přistupuje k detoxikaci ze svého pohledu – můžete užívat bylinné čaje, bylinné kapky, provádět klystýry, držet půsty, nebo na nějaký čas zcela vynechat určité potraviny, podpořit lymfatický systém masážemi (prolink), dodržovat pitný režim apod.

Projevy detoxikace organismu

Samozřejmě záleží na tom, jakou zvolíte metodu, nejlepší je detoxikace sestavená vám na míru odborníkem (ne každý může držet půst). Přesto se někdy může stát, že „čištění“ těla provází takové projevy jako je průjem, bolest hlavy, člověk se může cítit zahleněný, objeví se gynekologické výtoky apod. Zkrátka to, co bylo v těle usazeno, se dere ven různými způsoby, a tělo musí tyto tyxiny zpracovat.

Obecné zásady detoxikace

Pokud chcete detoxikovat, přestože vás netrápí nějaký závažný problém, držte se těchto zásad:

  • Důležitý je hlavně pitný režim, pijte především vodu (může být s citronem) a bylinné čaje (hlavně břízu, kopřivu, pampelišku). Vynechte kávu, alkohol, sladké limonády i džusy. Někdo detoxikuje pomocí zeleninových šťáv.
  • Jezte lehkou a zdravou stravu, omezte maso (hlavně červené), smažené pokrmy, uzeniny, sladkosti, mléko a tavené sýry. Jezte hodně zeleniny, ovoce, luštěniny a celozrnné výrobky. Čas od času můžete zkusit zařadit do svého režimu „zeleninový dem“ nebo den, kdy jíte jen rýži.
  • Vydejte se do sauny, na lymfatickou, ayurvédskou olejovou detoxikační nebo medovou masáž, dopřejte si solné koupele.
  • Hýbejte se, stačí obyčejná procházka na čerstvém vzduchu, plavání, jóga, tai či, apod.
  • Relaxujte – zkuste meditaci nebo nějakou třeba autogenní trénink.
  • Dostatečně spěte.

Ideální je dodržovat tento režim po dobu alespoň tří týdnů zhruba dvakrát do roka, vždy ale musíte přihlížet ke svému aktuálnímu zdravotnímu stavu (detoxikace není vhodná například pro lidi s nemocemi jako je zánět žaludku, těhotné a kojící ženy, apod.). Nejlepší je se poradit s odborníkem, který vám doporučí postup přesně na míru.

About the author

Makawiel