Masáže

Lymfatická masáž

Lymfodrenáž – lymfatická masáž

Lymfatická masáž (lymfodrenáž) zlepšuje tak tok tkáňového moku. Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému a podobá se oběhu krevnímu. Součástí tohoto systému jsou i lymfatické uzliny a orgány (kostní dřeň, slezina, brzlík). Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu.

Lymfa odvádí z těla všechny toxické látky. Nadměrné zatížení lymfatického systému toxiny, stresem, nebo poškození lymfatických cév úrazem, operací, infekcí apod., se pak často projevuje únavou, otékáním nohou především v oblasti kotníků, otoky očních víček, mízních uzlin, sklonem k infekčním nemocem z oslabení imunitního systému.

Na co je lymfodrenáž vhodná?

Masáží je vhodné ošetřovat zejména místa projekce zón lymfatického systému jako celku. Tato masáž má za úkol obnovit a zvýšit oběh lymfy. Lymfatický systém totiž nemá svoji „pumpu“. Jestliže nepracuje nebo je jeho činnost zpomalena, zůstávají zbytky látkové výměny v tkáních. Tukové buňky zvětšují svůj objem, vzniká pomerančová kůže (celulitida není tedy jen problémem estetickým, jde o poruchu proudění lymfy) a otoky. Podle odborníků je lymfatická masáž vhodná jako preventivní opatření pro lidi vystavené dlouhému stání, užívá se při léčbě otoků, ale také ke zlepšení stavu pokožky, ke zrychlení metabolických procesů, slouží k detoxikaci těla, ordinuje se i při rekonvalescenci po liposukcích.

Lymfatická masáž není vhodná pro osoby s implantáty, těžší srdeční vadou, velmi vysokým krevním tlakem a nedoporučuje se ani v těhotenství. Existují také přístroje na lymfodrenáž, kdy části těla jsou umístěny do speciálních návleků a jednotlivé komory těchto navléků vytváří v naprogramovaných intervalech zvolna postupující tlak, který nahradí svalovou pumpu.

About the author

Makawiel