Áyurvéda

Áyurvéda – věda o dlouhém životě

V sanskrtu znamená slovo áyurvéda „věda o dlouhém životě“. Jde o pět tisíc let starý holistický léčebný systém, který vznikl v Himalájích, a je popsaný ve starých védských textech. Často se setkáme i s názvem „Ajurvéda“ (namísto ayurvéda).

Obsah

Trocha historie Ajurvédy

Áyurvéda prošla během své historie několika fázemi vývoje. Z Indie se ajurvéda rozšířila postupně do mnoha zemí, směrem na východ až do Indonésie, na západě velmi ovlivnila starověkou řeckou a arabskou medicínu a některé z léčebných metod těchto starověkých kultur převzala a zachovala je dodnes. Spolu s buddhismem byla rozšířena do mnoha oblastí (Tibet, Srí Lanka, Barma a další). Ájurvéda velmi ovlivnila čínskou medicínu. Také dnešní moderní medicína je z velké části postavena na poznatcích Áyurvédy.

Mysl a tělo

Áyurvéda se na člověka dívá jako na jeden celek, kde myšlenky a pocity mají vliv na celkové zdraví. S jakoukoli myšlenkou vzniká v těle i chemická reakce (myšlenka má energii, vibraci). Pokaždé, když v mysli dojde k nějaké události, dojde také k odpovídající události v těle. Podle áyurvédy je v lidské moci změnit své myšlenky a nahlížení na sebe sama. Cílem ayurvédské medicíny je znovu nalézt rovnováhu, a to změnou životního stylu, zdravou stravou, dietou, očistou organismu a hlavně použitím bylinných přípravků a přírodních metod.

Tři dóši

Podle Áyurvédy je pro zdraví důležitý vyrovnaný tok energie v těle. V lidském těle se nacházejí tři životní energie neboli principy – dóšy. Každá buňka obsahuje všechny tři prvky:

  • Váta – princip pohybu (vítr)
  • Pitta – princip energie (žluč)
  • Kapha – princip hmoty (sliz)

U každého člověka se liší poměr mezi těmito principy, každý člověk je jedinečný. O žádném člověku nemůžeme říci, že je naprosto čistý typ váta, pitta nebo kapha. Vždy se jedná o kombinaci všech tří dóš. Důležité však je, aby dóšy byli v harmonii. Jakmile se podle ayurvédy dóšy dostanou do nerovnováhy, dříve nebo později člověk onemocní.

Váta řídí dýchání, mrkání, pohyby svalů a tkání. U člověka typu váta (tedy, u kterého je dominantní dóša váta) můžeme nalézt tyto charakteristické rysy: štíhlá postava, vše provádí rychle, nepravidelný hlad a trávení, lehký přerušovaný spánek a nespavost, nadšení, živost, představivost, snadná vzrušivost, změny nálad, sklon ke starostem, snadno se unaví, sklon k přepínání se.

Pitta je kombinací ohně a vody,řídí zažívání, absorbování a asimilaci živin, metabolismus a tělesnou teplotu. U člověka typu pitta můžeme nalézt tyto charakteristické rysy: střední postava, střední síla a výdrž, velký hlad a žízeň, silné trávení, sklon ke hněvu a podrážděnosti při stresu, světlá nebo načervenalá kůže, averze ke slunci a horkému počasí, má rád náročné úkoly, bystrý intelekt, světle hnědé nebo zrzavé vlasy.

Kapha je v ayurvédě tvořena kombinací prvků země a vody, je to energie, která dává formu tělesným strukturám, tvoří kosti, svaly a šlachy. Je „mazivem“ pro klouby, zvlhčuje kůži, udržuje imunitní systém. U člověka typu kapha můžeme nalézt tyto charakteristické rysy: masivní, silná postava i fyzická síla, stálá energie, pomalý v činnosti, klidná osobnost, bledá a často mastná kůže, pomalé chápání nové informace, ale dobrá dlouhodobá paměť, hluboký spánek, sklon k obezitě, pomalé trávení, mírný hlad, srdečný, tolerantní, odpouštějící, sklon k sobeckosti a samolibosti.

Ájurvédská diagnostika

V ájurvédě je diagnostika spojena s neustálým monitorováním interakcí mezi stavy rovnováhy a nerovnováhy. Každodenní pozorování pulsu, jazyka, tváří, očí, nehtů a rtů poskytuje nezbytné informace. Pomocí takovýchto pozorování v rámci ayurvédy můžeme určit, jaký patologický proces se objevil v těle, které orgány jsou v nerovnováze a ve které části se nahromadilo větší množství určité dóši nebo toxinů.

Zbavit tělo toxinů

Podle ájurvédy je nutné před zahájením jakékoli léčby vyloučit z těla toxiny. Jinak by se uložily hlouběji do tkání. Výsledkem takovéto povrchní léčby by sice byla úleva od symptomů nemoci, avšak základní příčina onemocnění zůstane po takové léčbě nedotčena a přesune se do jiné části těla, projeví se jinými příznaky. Ájurvédské léčebné metody se snaží o eliminaci nebo neutralizaci toxinů, a to na fyzické i duševní úrovni.

Pěti základními metodami áyurvédy jsou:

  • terapeutické zvracení (vaman) – hodí se především pro onemocnění plic, průdušek, horních cest dýchacích a krčních uzlin. Zvracení bylinných substancí je velmi účinné na pročištění těla, ale je vyčerpávající a užívá se velmi zřídka.
  • projímadla (virechan) – vyčistí lymfu od toxinů
  • léčebné klystýry (basti)
  • promývání nosních dutin olejem (nasya) – nebo slanou vodou, potírání nosních dírek oleji pro vysoušení a vdechování vůní
  • čištění krve (rakta mosha) – snižuje se hustota krve a znečištění krve díky bylinám jako je kurkuma nebo kořen lopuchu (používají se hlavně čaje nebo výtažky z rostlin v tabletách či v prášku)

Ájurvédská masáž

V ájurvédském učení se popisuje několik druhů masáží (léčebná, kondiční, pro pohodu a radost, masáž suchá nebo olejová i mentální masáž, tedy relaxační ke zmírnění napětí).

About the author

Makawiel